Odzież robocza jak prać i dbać o nią

W poniższym tekście podpowiemy w jaki sposób należy dbać o odzież BHP do pracy.

Zapewnienie pracownikom odpowiedniej odzieży roboczej jest jednym z elementów bezpieczeństwa w pracy. Tym samym odzież BHP jest niezbędnym elementem wyposażenia pracowników. Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania służyły Ci długo, wybór wysokiej jakości środków ochrony indywidualnej wykonanych z odpowiednich materiałów jest pierwszym krokiem. Nawet wysokiej jakości odzież robocza może się przedwcześnie zużyć, chyba że będzie się o nią odpowiednio dbać. Oto nasze najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji ubrań, które pomogą przedłużyć żywotność odzieży roboczej i podpowiedzą jak najlepiej dbać o odzież roboczą i ochronną w pracy.

Odzież robocza – przechowywanie

Odzież roboczą przechowuj w czystym i suchym miejscu, z dala od maszyn i chemikaliów, oleju lub innych substancji, które mogą ją uszkodzić. W miarę możliwości wieszaj odzież na wieszakach lub składaj i odkładaj na półkę, unikaj rzucania ich w duży stos jeden na drugi. Jest to szczególnie ważne w przypadku mokrej lub wilgotnej odzieży. Odzież robocza powinna być również przechowywać z dala od bezpośredniego światła słonecznego lub innych źródeł światła UV, ponieważ może to wpłynąć na jej trwałość.

Przygotowanie odzieży roboczej do prania

Wskazówki dotyczące prania na metce mają swój powód, więc pamiętaj o ich przestrzeganiu. Użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć luźne zabrudzenia przed włożeniem ubrań do pralki lub przepłucz je szybko, aby zapobiec uszkodzeniom. Opróżnij kieszenie z kamieni, śmieci i innych przypadkowych przedmiotów.

Przed włożeniem odzieży do pralki należy zapiąć zamki błyskawiczne, zapiąć kieszenie na guziki i zabezpieczyć klapki na rzepy, aby nie zaczepiły się o inne rzeczy lub pralkę. Możesz również zabezpieczyć zewnętrzną część ubrań przed uszkodzeniem, odwracając ją na lewą stronę. W ten sposób łatwiej zmyją się również zapachy ciała i brud ze skóry.

Odzież ochronna – ogólne instrukcje prania

Brud twardnieje z biegiem czasu, co utrudnia czyszczenie odzieży, im dłużej czekasz tym gorzej, dlatego regularnie pierz odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej – prawdopodobnie częściej niż myślisz. Brud powoduje również szybsze zużycie odzieży i może w niektórych przypadkach wpływać na funkcjonalność i bezpieczeństwo odzieży podczas pracy, na przykład w przypadku odzieży odblaskowej.

Pamiętaj, że zabrudzona odzież ochronna będzie traciła swoje właściwości, a z upływem czasu jej czyszczenie stanie się coraz trudniejsze.

 

Odzież roboczą pierz oddzielnie od odzieży osobistej, ponieważ ta ostatnia może ulec zabrudzeniu. Mieszanie odzieży roboczej i osobistej również może spowodować zanieczyszczenie krzyżowe zarazkami. Wybierz łagodny, biodegradowalny detergent, który nie zawiera wybielaczy ani innych agresywnych chemikaliów, ponieważ mogą one uszkodzić odzież. Z biegiem czasu wybielacz może zagrozić właściwościom zmniejszającym palność tkanin bawełnianych w odzieży ognioodpornej, czyniąc je niebezpiecznymi.

Nigdy, przenigdy nie używaj płynu do zmiękczania tkanin podczas konserwacji odzieży roboczej i środków ochrony indywidualnej. Zatyka pory ubrań, przez co traci oddychalność. Ponadto środki zmiękczające tkaniny zawierają łatwopalne składniki, które z czasem mogą osadzać się na tkaninach i pogarszać właściwości trudnopalnej odzieży roboczej.

Od wymiany do naprawy

Spodnie bez guzika. Kurtka z wadliwym zamkiem. Zniszczone kolano, które wymaga łaty. Pragniemy przypomnieć, że każda zakupiona u nas odzież robocza naprawiana jest bezpłatnie. Jedynym warunkiem jest dostarczenie wypranej odzież do jednego z naszych punktów.

 

W 2019 roku aż 7 z 10 sztuk odzieży zostało naprawione i zwrócone do klienta. Aby Twoja certyfikowana odzież ochronna była zgodna, ważne jest, aby naprawiać ją tym samym materiałem, co oryginał. Naprawiając to, co zwracamy, skutecznie przedłużamy żywotność poszczególnych części garderoby i zmniejszamy ogólne zużycie w procesie. Ostatecznie chcielibyśmy całkowicie zamknąć pętlę produkcji odzieży, dbając o odzież po jej zakończeniu.

Prawa i obowiązki w zakresie odzieży ochronnej oraz roboczej z punktu widzenia pracodawcy i pracowników

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, oraz zapewnić odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie. To pracodawca, w porozumieniu ze specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, określa stanowiska, na których wymagana jest odzież robocza lub ochronna. Za zakup, sfinansowanie lub innymi słowy – zapewnienie zatrudnionemu pracownikowi stosownego odzienia dostosowanego do charakteru pracy czy zajmowanego stanowiska zawsze odpowiada pracodawca. Dopuszczalne jest odstąpienie od tej zasady w sytuacji, kiedy po wcześniejszym ustaleniu tego z przełożonym pracownik samodzielnie kupi odzież roboczą i otrzyma za to ekwiwalent pieniężny.

Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika. Pracownicy nie mają obowiązku przedstawienia faktur czy rachunków dokumentujących poniesione koszty.

Ustawodawca przewidział w tym zakresie wyjątek. Pracodawca jest obowiązany zapewnić, aby środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze, które w wyniku stosowania w procesie pracy uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, były przechowywane wyłącznie w miejscu przez niego wyznaczonym. Zakazane jest pranie, czyszczenie, konserwacja, odpylanie i odkażanie takich przedmiotów bezpośrednio przez pracowników.

Do obowiązków pracownika należy stosowanie środków ochrony indywidualnej zapewnionych przez pracodawcę. Powinny one być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem oraz według instrukcji udzielonej przez pracodawcę.

Przepisy nie precyzują i nie wskazują konkretnych miejsc, zakładów pracy lub stanowisk, na których wymagana jest odzież BHP lub robocza. Jednak pracodawca, jako osoba odpowiedzialna za życie i zdrowie zatrudnianych, powinien zawsze kierować się dobrem pracownika.

Prawidłowe zasady konserwacji zapewniają dobrą jakość nawet po wielu praniach

Z dostępnych na rynku danych oraz informacji można z całą pewnością stwierdzić, iż firmy, które bez względu na koszty stosują się do obowiązku spełniania odpowiednich usług konserwacji zapewniają dzięki temu odpowiednie zabezpieczenie materiałów oraz dłuższą używalność odzieży przez pracowników.