Jakie buty robocze na budowę

Często pytacie "jakie buty robocze wybrać na budowę?"

Zgodnie z normą EN ISO 20345 obuwie bezpieczne dzieli się na sześć kategorii. Każda kolejna kategoria odznacza się również właściwościami poprzedniej. Podział butów bezpiecznych:

  • SB – obuwie z podnoskiem absorbującym energię o wartości do 200 J; ma grubą warstwę zewnętrzną, która zapewnia lepszą ochronę na uszkodzenia mechaniczne;
  • S1 – obuwie antyelektrostatyczne, ma antypoślizgową podeszwę, absorbuje energię w części piętowej;
  • S2 – obuwie nieprzemakalne przez co najmniej godzinę;
  • S3 – z podeszwą odporną na przebicia;
  • S4 – wyposażone w podeszwę antypoślizgową;
  • S5 – obuwie odporne na przebicia.

Z praktycznego i teoretycznego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem będą buty robocze w klasie S3. 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na podeszwę i jej bieżnik:

Mokre i nierówne podłoże, różnorodne ukształtowanie terenu i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobra podeszwa jest szczególnie ważna dla osób pracujących na zewnątrz.

Pojedyncze bloki bieżnika zapewniają maksymalną elastyczność dla optymalnego kontaktu z podłożem i gwarantują maksymalną przyczepność. Gruby bieżnik o głębokości 4,5mm znacznie zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się na mokrych lub śliskich nawierzchniach. Z taką podeszwą jesteś optymalnie przygotowany do pracy na zewnątrz – od placu budowy aż po tereny zielone.

Pamiętajcie, że o buty robocze także należy dbać

Działanie brudu i wilgoci powoduje szybsze twardnienie skóry, szczególnie na zagięciach. Jeśli skóra nie ma możliwości prawidłowego wyschnięcia i nie jest regularnie pielęgnowana, to zdarzają się te typowe wzory zużycia. W takim przypadku pękają również szwy w obuwiu.