Przewodnik po praniu odzieży roboczej

Wszystkie ubrania robocze mają metkę na wewnętrznym szwie lub kołnierzu, zawierającą dokładne instrukcje dotyczące prania i suszenia odzieży roboczej. Dostarczamy te informacje, aby pomóc Ci w prawidłowej konserwacji produktów i zmaksymalizowaniu jego trwałości, komfortu i wydajności.

POLIESTER

W ubraniach używany jest zarówno poliestr pierwotny, jak i pochodzący z recyklingu, ale jeśli chodzi o instrukcje dotyczące prania, nie ma między nimi żadnej różnicy. Nigdy nie używaj płynu do zmiękczania tkanin do odzieży zawierającej poliester. Nie tylko ze względu na ekologiczny aspekt stosowania niepotrzebnych chemikaliów, ale także dlatego, że wpływa to negatywnie na żywotność odzieży i powoduje mechacenie. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko wyładowań elektrostatycznych, spróbuj zamiast tego użyć octu lub wypłukać ubranie w zimnej wodzie.  

Większość poliestrowych ubrań można suszyć w suszarce bębnowej, chociaż z punktu widzenia ochrony środowiska zawsze lepiej jest powiesić je do wyschnięcia. Poliester schnie bardzo szybko.

BAWEŁNA

Ponieważ bawełna ma tendencję do kurczenia się, bardzo ważne jest, aby podczas prania odzieży bawełnianej nie przekraczać maksymalnej temperatury podanej na metce. To samo dotyczy suszenia w suszarce bębnowej. Zawsze możesz wybrać niższą temperaturę niż maksymalna, jeśli ubranie nie jest zbyt brudne. Niższa temperatura jest łagodniejsza zarówno dla środowiska, jak i materiału.

Podobnie jak w przypadku większości materiałów, ubrania z bawełny najlepiej suszyć. Oszczędza zużycie energii i wydłuża żywotność materiału. Bawełna jednak zaraz po praniu może być dość sztywna. Możesz nieco rozciągnąć ubranie przed powieszeniem, aby nieco je zmiękczyć. Suszenie w suszarce również sprawia, że ​​jest nieco bardziej miękka, ale uważaj, aby jej nie przesuszyć.

WEŁNA

Wełna znana jest ze swoich właściwości samoczyszczących. Oczywiście ubrania, które nosisz najbliżej ciała, wymagają od czasu do czasu czyszczenia, ale nie tak często, jak bawełna lub materiały syntetyczne.  

Podczas prania używaj detergentu przeznaczonego do wełny i wybierz program do prania wełny bez wirowania w pralce. Wirowanie może powodować filcowanie się włókien wełnianych. Z tego samego powodu wełny nie należy suszyć w suszarce.

SOFTSHELL

Podczas prania odzieży typu softshell używaj detergentu w płynie i zawsze zwracaj szczególną uwagę na metkę. Jeśli ubranie można suszyć w suszarce bębnowej, najlepiej wybrać niską temperaturę. Niektórych ubrań typu softshell nie należy suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ mają one w podszewce membranę/laminat, który może się obluzować.

ODZIEŻ WIERZCHNIA

Częste i prawidłowe pranie odzieży wierzchniej maksymalizuje jej wydajność i żywotność. Użyj płynnego detergentu i dozuj go zgodnie z instrukcją, aby uniknąć pozostałości, ponieważ pogarsza to funkcję odzieży. Jeśli to możliwe, odwróć go na lewą stronę i spłucz jeszcze raz. Wiruj z małą prędkością.

Podobnie jak w przypadku całej naszej odzieży roboczej, nie należy używać płynu do płukania tkanin podczas prania odzieży wierzchniej. Nie tylko szkodzi środowisku, ale także pogarsza funkcjonalność i trwałość odzieży, ponieważ zatyka pory.

Po wypraniu odzieży wierzchniej powierzchnię należy reaktywować za pomocą ciepła. Możesz suszyć ubranie w suszarce bębnowej przez 20 minut, użyć suszarki lub wyprasować (najlepiej ze szmatką między żelazkiem a ubraniem).

Odzież chroniąca przed ogniem

W odzieży roboczej trudnopalnej stosowane są certyfikowane materiały o właściwościach ochronnych. Niektóre mogą mieć szczegółowe instrukcje dotyczące prania, dlatego bardzo ważne jest uważne przeczytanie etykiety pielęgnacyjnej. Ochrona przed normą EN 13034 musi zostać ponownie aktywowana, a do procesu prania należy dodać odpowiednią pielęgnację co najmniej co 5 cykl prania. Ważne jest również regularne pranie ognioodpornej odzieży roboczej i utrzymywanie jej w czystości, aby optymalnie działała.

Ognioodporną odzież roboczą należy regularnie sprawdzać, a najlepszym momentem na to jest pranie. Uszkodzenia odzieży, które mają wpływ na właściwości ochronne, oznaczają koniec okresu użytkowania odzieży. Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem.