Ochrona przed upadkiem

Każda praca wykonywana powyżej 1 metra wymaga sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości.

Dbanie o bezpieczeństwo własnego życia jest niezwykle ważne. Czasami chwila nieostrożności może zakończyć się nieszczęściem, które może przyczynić się do utraty zdrowia lub życia. Lepiej już zawczasu odpowiednio się zabezpieczyć. Szczególnie powinni o to zadbać pracodawcy i pracownicy, którzy pracują na wysokościach. Złe zabezpieczenia przy pracy na wysokości mogą nieść za sobą okropne skutki, więc odpowiednia ochrona jest niezbędna.

Pasy ochronne dla pracownika

Jaki sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości należy stosować?

Każda praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem podłogi lub ziemi w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późniejszymi zmianami definiowana jest jako praca na wysokości. To samo rozporządzenie prace na wysokości zalicza do prac szczególnie niebezpiecznych z uwagi na to, że następstwa tych wypadków to zazwyczaj poważne urazy czy śmierć pracowników. Z tego względu środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości zaliczane są do kategorii III, czyli są to takie produkty, które stanowią ochronę przed zagrożeniem utraty życia lub przed zagrożeniami, które mogą powodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia zdrowia, a których natychmiastowych skutków działania użytkownik nie jest w stanie stwierdzić w odpowiednim czasie.

Zastosowanie szelek bezpieczeństwa
Stosowanie szelek bezpieczeństwa do pracy na wysokości

Dlaczego ochrona przed upadkiem jest taka ważna?

Jedną z najważniejszych przyczyn upadków z wysokości jest brak lub niewłaściwe stosowanie środków ochrony indywidualnej. Często okazuje się, że zabezpieczenie przed upadkiem zawodzi, ponieważ było uszkodzone, nie zostało poddane wymaganym przeglądom lub też nie było certyfikowane. Część wypadków wiąże się również z nieprawidłowym użyciem środków ochrony przed upadkiem, np.: 

  • odpięciem linek od szelek bezpieczeństwa lub urządzenia podczas pracy,
  • brakiem podzespołu łącząco amortyzującego,
  • zmianą punktu zakotwiczenia linki bezpieczeństwa w nieodpowiednim momencie,
  • niewłaściwym kotwiczeniem uprzęży (np. do elementów kruchych lub mogących się przesunąć),
  • niezachowaniem odpowiedniej wolnej przestrzeni potrzebnej do powstrzymania upadku 

oraz innymi czynnikami.
Wśród sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości można wyróżnić trzy grupy: 

  • szelki bezpieczeństwa (uprzęże),
  • podsystem łącząco-amortyzujący,
  • podzespół kotwiczący.

Szelki bezpieczeństwa

Podstawowym zadaniem szelek bezpieczeństwa jest zabezpieczenie przed upadkiem i utrzymanie ciała człowieka w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie sił dynamicznych towarzyszących pochyleniu spadania.

Taśmy bezpieczeństwa

Nie wiesz co wybrać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonimy i sprawdzimy czy możemy pomóc Ci w doborze właściwych środków ochrony.

Podaj poprawny e-mail.
×