Ochrona słuchu

Człowiek nie tylko korzysta z „zasłyszanych” informacji, ale jest mocno od nich uzależniony. Występowanie hałasu znacząco negatywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracowników. Uraz akustyczny jest jednym z najczęściej spotykanych zagrożeń zdrowia pracowników, a zarazem drugą najczęściej zgłaszaną chorobą zawodową.

Czym jest hałas?

Hałas to każdy niepożądany dźwięk, który jest drażniący, nieprzyjemny lub zagraża zdrowiu. Nadmierny hałas jest niezwykle szkodliwym czynnikiem występującym w miejscu pracy prowadzącym do wielu poważnych schorzeń, w tym nawet do trwałej utraty słuchu. Uszkodzenie słuchu jest obecnie jedną z najpowszechniejszych chorób zawodowych. Warto mieć świadomość, że przebywanie w hałasie może powodować nie tylko problemy ze słuchem, ale wpływa negatywnie także na inne organy oraz na układ nerwowy.

Hałas klasyfikuje się w oparciu o jego natężenie wyrażane w decybelach (dB). Podział prezentuje się następująco:

  • Poniżej 35 dB. Taki hałas nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, choć może irytować i utrudniać pracę w skupieniu.
  • Od 35 do 75 dB. Hałas o takim natężeniu negatywnie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i potęguje uczucie zmęczenia.
  • Od 75 do 85 dB. Taki hałas wpływa na wyraźne zmniejszenie wydajności, może prowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu.
  • Od 85 do 130 dB. To natężenie, które w znacznym stopniu uszkadza narząd słuchu i może prowadzić do rozwoju schorzeń innych układów (nerwowego, krwionośnego). Zrozumienie mowy jest w takim hałasie niemożliwe.
  • Powyżej 130 dB. Taki hałas wywołuje drgania różnych organów w ciele człowieka, prowadząc do ich poważnych uszkodzeń. Może wywoływać mdłości i zaburzenia błędnika.

Kategorie nauszników słuchu ochrona
Zadbanie o ochronę słuchu

Ochrona słuchu - jak o nią zadbać?

Kiedy zastosowanie środków technicznych, jak akustyczne ekrany bądź wyciszenie maszyn nie wystarczą, pracownik zaopatrzony musi być w indywidualne środki ochrony słuchu. Artykuły do ochrony słuchu koniecznie muszą być dobrane do cech indywidualnych pracowników, jak również do wielkości charakteryzujących hałas.

Ochronniki słuchu są podstawowym sprzętem chroniącym przed hałasem. Bardzo ważny jest w tym przypadku odpowiedni dobór ochronników słuchu. Hałas bowiem ma różną częstotliwość i natężenie. Przy doborze tego typu sprzętu ważne jest zwrócenie uwagi na parametry dB, Hz. Zastosowanie produktów do ochrony słuchu przy pracach w maszynowniach, w budownictwie, w produkcji, wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie fal dźwiękowych krótko lub długotrwale jest rzeczą konieczną. Artykuły bhp do ochrony słuchu powinny być zatem wybierane bardzo dokładnie z uwzględnieniem wszystkich parametrów miejsca pracy. Tylko odpowiednio wybrane zatyczki, czy też nauszniki są w stanie zagwarantować ochronę przed uszkodzeniami ucha, a jednocześnie komfort w miejscu pracy. Przy wyborze powinniśmy brać pod uwagę oczywiście wytyczne związane z ilością dB oraz Hz, które to stanowią o głośności dźwięku.

Nie wiesz co wybrać?

Zostaw numer telefonu, oddzwonimy i sprawdzimy czy możemy pomóc Ci w doborze właściwych środków ochrony.

Podaj poprawny e-mail.
×